MacBook Air prvej generácie predstavil Apple pred dvoma rokmi. Šlo o unikátny notebook – primárne svojimi rozmermi. V druhej generácii prišiel výrobca s menšími úpravami, ako aj s dvoma modelmi líšiacimi sa veľkosťou displeja. Ako menší z nich, s 11-palcovou obrazovkou, obstál v redakčnom teste?

Wow faktor

Pre produkty Applu sa zaužíval pojem wow faktor, odvodený od anglického citoslovca úžasu. Fakt je, že Apple robí vcelku „bežné“ počítače či mobily. No vždy sa mu do produktov podarí pribaliť pár drobností a sexi dizajn – a úžas je na svete.

Platí to aj pre nový MacBook Air. Pozornosť hneď na prvý pohľad upúta najmä vďaka rekordne tenkému šasi a (po poťažkaní) aj vďaka minimalistickej hmotnosti o máličko presahujúcej jeden kilogram. Pôdorys s plochou formátu A4 dopĺňa postupne sa zužujúca hrúbka: od 17 milimetrov vzadu po tri milimetre vpredu.

MacBook Air ohromí rozmermi a cenou

Ale nízka hmotnosť a coolový dizajn môže byť aj na oštaru. Postrehli sme, že je problém otvoriť MacBook Air jednou rukou, má tendenciu dvíhať sa celý. Okrem toho vrchná a spodná časť k sebe úplne priliehajú a kvôli malému výrezu v strede sa notebook veľmi pohodlne neotvára ani s dvoma rukami. Ale možno je to všetko len otázka cviku.

Naopak, parametre wow faktora spĺňa magnetická úchytka nabíjacieho kábla MagSafe. Novinkou oproti prvej generácii MacBooku Air je i veľký multidotykový touchpad bez tlačidiel. Funguje podobne ako displej iPadu, fungujú na ňom gestá na zoomovanie obrázkov a webstránok či rolovanie obrazovky.

No opäť drobná chybička: kvôli veľkosti touchpadu sa pri písaní stávalo, že sme naň nechtiac klikli a posunuli text alebo vybrali niečo, čo sme nechceli. Riešil by to vypínač touchpadu.

Dobrý výkon, málo konektorov

Jedenásťpalcový MacBook Air je osadený procesorom Intel Core 2 Duo s taktom 1,4 alebo 1,6 GHz, operačnou pamäťou veľkosti dva gigabajty, ktorú možno ešte rozšíriť na dvojnásobok, ako aj grafickou kartou Nvidia GeForce 320M. Na svoje rozmery ide o viac než dostatočne výkonný stroj pre všetky bežné úlohy, s ktorými sa neprofesionálny používateľ môže stretnúť.

Notebooku nerobí problém prehrávanie HD videa alebo bežné počítačové hry. Fungujú aj nenáročné úpravy fotografií, no na editáciu videa asi MacBook Air nebude tou najlepšou voľbou.

MacBook Air ohromí rozmermi a cenou

Celkový výkon počítača zlepšuje výkon pevného disku. Osadenie SSD diskov poznať aj pri rýchlom štarte systému i na takmer okamžitom prebudení z režimu spánku. Nevýhodou je nízka kapacita disku. Testovaný MacBook Air mal 128 gigabajtov, čo na rozsiahlejšie zbierky hudby či nebodaj filmov rozhodne nestačí.

Riešením by mohol byť externý disk, ibaže MacBook Air má len dva USB porty. Okrem DisplayPortu pre externý monitor, koncovky pre nabíjačku a výstup na slúchadla je to všetko, čo Air ponúkne.

Pripojenie do LAN siete sa rieši cez USB redukciu a ak sa druhé USB použije napríklad pre bluetoothovú myš, tak externý disk alebo externá DVD mechanika vyjdú skrátka. Iste, možno so sebou nosiť USB hub, no to uberá na elegantnosti ultratenkého notebooku. Pre úplnosť, väčší, 13-palcový Air má aj čítačku pamäťových kariet.

Najmenší MacBook sa diskrétne schová do tašky a diskrétny je aj jeho zvukový prejav. Hliníkové unibody telo sa zahrievalo len minimálne a takmer celý čas testovania bol notebook úplne nehlučný. Miniatúrny chladič sa rozbehol len pri náročnejších úkonoch, no aj tak bol tichý.

Naopak, zvukový prejav vstavaných reproduktorov je dostatočný. Bolo zaujímavé počúvať hudbu pri písaní. Reproduktory sú pod klávesnicou, takže nenápadne vibráciami masírujú ruky. Škoda, že z prvej generácie MacBooku Air neprešlo podsvietenie klávesnice.

Citlivosť WiFi antény je dobrá: chytala signál aj na miestach, kde s tým iné notebooky a smartfóny mali problémy.

Výdrž batérie patrí k lepšiemu priemeru. Testovaný notebook vydržal na jedno nabitie ešte o štvrťhodinu dlhšie ako výrobcom proklamovaných päť hodín (notebook sme používali na bežné úlohy a so zapnutým WiFi).

Základnou otázkou ostáva, komu menší 11-palcový MacBook Air odporučiť. Technicky náročnejší používatelia by mali dať prednosť skôr klasickému MacBooku Pro. Na surfovanie a pozeranie videa na gauči je zasa vhodnejší iPad (alebo Galaxy Tab). Malý MacBook Air sa dá používať ako výkonný netbook, lenže v tomto segmente sú konkurenti Applu aj trojnásobne lacnejší.

Záverečné hodnotenie: MacBook Air druhej generácie je dobrá inžinierska práca. Natlačiť plnohodnotný notebookový hardvér do 11-palcového tela s priemernou hrúbkou jeden centimeter sa len tak nevidí. No malé rozmery a hmotnosť sú vyvážené malým počtom konektorov a aj cenou, začínajúcou na 990 €. Odhliadnuc od nej, ide o jeden z najlepších netbookov na trhu.

Prečítajte si aj ďaľšie naše recenzie:

Foto v článku a na titulke - Apple