Nadmerné alebo zavádzajúce balenie nazývajú Nemci hovorovo „mogelpackung“. Ide o také balenie, v ktorom sa nachádza niečo iné ako na obale výrobca propaguje, alebo ktoré obsahuje menšie množstvo výrobku, aké by spotrebiteľ na pohľad očakával.
Na zavádzanie spotrebiteľov nadmernými obalmi poukázala pred dvomi rokmi štúdia o zavádzajúcich obchodných praktikách, ktorú si dala vypracovať EÚ. Europoslanci plánovali zakročiť úpravou smernice a vytvorením spoločného európskeho zoznamu výrobcov, ktorí používajú nekalé obalové praktiky. Presadzovali aj zavedenie jednotných pravidiel na to, ako majú obaly vyzerať. Tieto plány však stroskotali.
Nemecko a Česká republika sú v súčasnosti jedinými štátmi EÚ, ktoré vo svojej legislatíve obmedzujú praktiky s nadmernými obalmi. Prax však ukazuje, že ani tam sa zatiaľ nepodarilo zabrániť výrobcom naďalej predávať vzduch.
Zákonný meter na nadmerné obaly
Podľa nemeckého zákona o ciachovaní musia byť balenia hotových výrobkov navrhnuté a naplnené tak, aby nevytvárali dojem, že obsahujú väčšie množstvo výrobku ako sa v nich nachádza. Ak výrobca obalom predstiera väčšie množstvo výrobku, možno ho označiť za zavádzajúci.
Nemecký zákon nepovoľuje také balenie, ktorého tretinu tvorí vzduch. Výnimkou sú prípady, keď si túto odchýlku vyžaduje povaha produktu a jeho technické vlastnosti. Napríklad obaly zemiakových lupienkov výrobcovia nafukujú ochrannou atmosférou – dusíkom, aby sa lupienky pri manipulácii nepolámali.
V Česku problematiku nadmerných obalov upravuje zákon o obaloch. Odvoláva sa na znižovanie množstva odpadov z obalov. Podľa tohto zákona majú byť hmotnosť a objem obalu čo najmenšie.
Slovenská legislatíva na zavádzajúce nadmerné obaly nepamätá. Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska, očakáva zefektívnenie balenia potravín zavedením rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorá je súčasťou vládneho návrhu zákona o odpadoch.
Databázy hriešnikov
Databázu výrobcov so zavádzajúcimi obalmi vedie už 9 rokov Spotrebiteľské združenie Hamburg (Verbraucherzentrale Hamburg). V súčasnosti obsahuje viac ako 500 výrobkov. Databázu zostavuje z výsledkov vlastného prieskumu a podnetov spotrebiteľov.
Spotrebiteľské združenie, ktoré doposiaľ organizovalo hlasovanie za zavádzajúci obal mesiaca, uskutočnilo koncom minulého roka hlasovanie za zavádzajúci obal roka 2014. Do ankety nominovalo 5 kandidátov, ktorí v databáze hriešnikov figurovali na popredných miestach, pričom štyria z nich už získali titul zavádzajúci obal mesiaca.
Do nominácie sa dostali detské plienky Pampers baby-dry od spoločnosti Procter & Gamble, plátkový syr Leerdammer od Bel Deutschland, ovsené sušienky s čokoládou od Continental Bakeries, „maxi“ balenie čokoládovej tyčinky Lion od Nestlé a balenie s hlbokozmrazenou zeleninou MittelLeerküche od Iglo.

Víťazom ankety sa stali „pampersky“, za ktoré hlasovalo 29,3 percenta spotrebiteľov. Procter & Gamble v priebehu posledných 8 rokov postupne vo viacerých krokoch redukoval množstvo plienok v balení bez toho, aby znížil ich cenu. Z pôvodných 47 kusov ostalo 31.
Koncern odmieta, že by išlo o skryté zvyšovanie ceny alebo závadzanie balením. „Počet plienok, ktoré sa nachádzajú v balení, je zreteľne označený na prednej strane obalu. To umožňuje spotrebiteľom rozhodnúť sa, či plienky kúpia alebo nie,“ komentuje výsledky hlasovania Procter & Gamble. Spoločnosť argumentuje, že za posledné roky vylepšila produkt Pampers baby-dry tým, že predĺžila schopnosť plienky udržať bábätko „v suchu“. Priznala však, že náklady na investície do vývoja premietla do vyšších cien pampersiek.
Druhé miesto s 23,5 percenta hlasov obsadil plátkový syr značky Leerdammer, ktorého hmotnosť pri rovnakom počte plátkov a nezmenenej cene spoločnosť opakovane redukovala. Napríklad pri Leerdammer Original a Leerdammer Léger znížila hmotnosť plátkov zo 160 na 140 gramov, čo pri nezmenenej cene zodpovedá 14,3-percentnému zdraženiu. Pri Leerdammer Caractère, Leerdammer Léger Caractère a Leerdammer Delacrème narástla cena až o 20 percent. Spoločnosť znížila hmotnosť ich balenia zo 150 na 125 gramov. Podľa výrobcu je vyššia cena reakciou na rastúce ceny mlieka.
Na treťom mieste skončili ovsené sušienky s čokoládou od Continental Bakeries s polovične naplneným balením a na treťom mieste „maxi“ balenie čokoládovej tyčinky Lion, u ktorej Nestlé pri rovnakej cene mierne znížilo hmotnosť. Najmenej spotrebiteľov hlasovalo za poloprázdne balenie s hlbokozmrazenou zeleninou od Iglo.
Databázu výrobkov s nadmernými obalmi vedie aj Občianske združenie spotrebiteľov TEST, ktoré vydáva časopis dTest. Je online dostupná verejnosti. Spotrebitelia môžu združeniu nahlasovať novo objavené nadmerné obaly.
V databáze sú výrobky, ktoré sa bežne nachádzajú aj na slovenských regáloch. Napríklad zmes na prípravu čokoládového nápoja Emco. Po otvorení bieleho papierového obalu, ktorý vypĺňa celú škatuľu, vás môže zaskočiť poloprázdny obal. Aj keď hmotnosť uvedená na škatuli zodpovedá množstvu zmesi, obal naplnený do polovice nevypovedá o férovom prístupe výrobcu.

Poloprázdne balenie sušienok Zlaté esíčka nemá na svedomí hladný zamestnanec na výrobnej linke Opavie, ale výrobca, ktorý produkt balí do neprimerane veľkého obalu.

Najobľúbenejšie obalové triky výrobcov a supermarketov
Drahé scvrkávanie
Spotrebiteľ má pocit, že nakupuje rovnaké balenie za nezmenenú cenu. Výrobca však redukuje obsah balenia.
Ide o príklad plienok Pampers, ktoré spoločnosť predáva za rovnakú cenu aj po znížení počtu kusov plienok.
Hmotnosť nafúknutá na úkor ceny
Výrobca na obale upozorňuje na zväčšenie hmotnosti výrobku (napríklad „20 percent gratis”) a snaží sa spotrebiteľa presvedčiť, že ide o výhodný nákup. Produktu však výraznejšie zvýšil cenu.
Príkladom je istý výrobca umývacieho prostriedku na riad, ktorý prebalil výrobok z 500-mililitrového do 600-mililitrového balenia – ide o 20-percentný nárast objemu. Cenu však zvýši z 0,85 na 1,65 eura.
Pseudovýhodnejší výrobok s nižšou hmotnosťou
Výrobca produkt prebalí do menšieho obalu a predáva ho za nižšiu cenu. Toto zníženie ceny však nezodpovedá poklesu hmotnosti.
Výrobca tortovej polevy zredukoval balenie z 200 gramov na 150 gramov, no cenu znížil iba o 16 centov (z 1,25 eura na 1,09 eura). V konečnom dôsledku teda ide o 14-percentné zvýšenie ceny.
Rozličná hmotnosť za rovnakú cenu
Rozliční predajcovia predávajú produkt v baleniach s rôznou hmotnosťou za tú istú cenu.
200- aj 300-gramový balíček gumených medvedíkov stojí v obchodoch 0,89 eura.
Trik s multibaleniami
Balenie 4 výrobkov s jedným gratis má spotrebiteľa presvedčiť, že ide o lacnejší variant ako keby výrobky nakúpil jednotlivo. Produkty v multibalení majú však nižšiu hmotnosť ako tie predávané jednotlivo a hodnota multibalenia sa napokon vyrovná alebo je dokonca vyššia v porovnaní s nákupom výrobkov jednotlivo.
Obchodník predáva čokoládové tyčinky s hmotnosťou 50 gramov v päťbalení – čiže spolu 250 gramov za 1,49 eura. Tyčinka predávaná jednotlivo však váži 58 gramov a stojí 34 centov. Päťbalenie by malo vážiť o 40 gramov viac a je v prepočte o približne 2 centy drahšie ako 5 tyčiniek nakúpených jednotlivo.
Trik s porciami
Výrobca naporcuje produkt do vrecúšok. Balenie s vrecúškami má síce rovnakú cenu ako nenaporcovaný výrobok, ale nižšiu hmotnosť, je teda v konečnom dôsledku drahší.
Výrobca predáva 200-gramovú instantnú kávu v dóze za 2,80 eura a balenie s 10 vrecúškami po 17,5 gramu instantnej kávy tiež za 2,80 eura. Káva naporcovaná vo vrecúškach váži o 25 gramov menej a je o 35 centov drahšia v porovnaní s kávou v dóze.
Trik s počtom kusov
Namiesto ľahko porovnateľných údajov s hmotnosťou označujú výrobcovia na obale informáciu o počte kusov. Aj keď výrobca zachováva v balení rovnaký počet kusov výrobku, znižuje ich hmotnosť a tým skryto zvyšuje jeho cenu.
Výrobca predáva za nezmenenú cenu 14 plátkov syra. Kým v minulosti balenie vážilo 350 gramov, v súčasnosti ide o 280-gramové balenie.
Šetrenie na úkor kvality
Výrobca znižuje kvalitu produktu nižším podielom hodnotných zložiek, čím šetrí náklady a pri nezmenenej cene zvyšuje maržu.
Výrobca znížil v mrazených obalovaných rybích filetách podiel rybieho mäsa zo 70 na 52 percent. Za nezmenenú cenu tak predáva produkt o 34,6 percenta drahšie.
Trik so zväčšenou dávkou
S cieľom prinútiť spotrebiteľa nakupovať produkt častejšie výrobca zvýši množstvo odporúčanej dávky a upraví napríklad priložený dávkovač.
Výrobca na balení prostriedku na umývanie riadu zväčšil vývod dávkovacej fľaše a odporúčanú dávku upravil z 2 na 3 mililitre na liter vody.
Starý výrobok ako nový
Výrobca uvedie na trh starý výrobok v novom balení, ktorý má však nižšiu hmotnosť a vyššiu cenu ako pôvodný.
Spoločnosť neponúka detskú výživu v lepenkovej krabici, ale v kovovej dóze a takto prebalený výrobok predáva o 30 percent drahšie.