„Ak chceme zachovať poistný systém a mieru solidarity, tak by mali vymeriavacie základy zostať, pretože potom to už nemá charakter poistného systému, ale môžeme ísť na štátny rozpočet,“ uviedol Š. Zelník. Dodal, že takýto rozpočet pre zdravotníctvo "je nedostatočný". Zaujíma ho, aké sú reálne rozpočty v zdravotných poisťovniach.

Š. Zelník pripomenul, že požiadavku na vyšší rozpočet majú napríklad aj Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení či ďalšie zložky, a pripustil, že peňazí je reálne málo.

Vysvetlil tiež, že výbor sa potrebuje v rozpočte lepšie zorientovať. „Stále sú tu čísla, jedni hovoria 5,2 miliardy eur, druhí päť miliárd, to sú všetko kalkulácie, ktoré sú spoza okna, preto potrebujeme vidieť rozpočet, ktorý nám predloží Všeobecná zdravotná poisťovňa,“ dodal Š. Zelník. Ten je už schválený. Pripomenul, že v susednom Česku majú v prepočte na obyvateľov rozpočet vyšší o dve miliardy.

Taktiež zdôraznil, že v budúcom roku sa budú zvyšovať ceny energií a pribudne tzv. mzdový automat, čo sa tiež významne prejaví na rozpočte. „Pre zdravotnícke zariadenia nebude jednoduché v tom prostredí, ktoré ich čaká, zhostiť sa poskytovania zdravotnej starostlivosti tak, aby pacienti boli rýchlo a kvalitne diagnostikovaní a odliečení,“ vysvetlil.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa zatiaľ vyjadrovať nechce. Rokovanie o návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo bude pokračovať 26. novembra.